Meny
English by Google translate
Deutch Google Translate
Turistbyrålogotyp

Turistbyrån vid torget
Postadress:
Askersunds kommun
Turist- och evenemangsbyrån
696 82 Askersund

Tel: 0583-810 88
Fax: 0583-811 93
turistbyran@askersund.se

RT90:
X: 6529018, Y: 1448025
WGS84:
Lat N 58° 52′ 47″
Lon E 14° 54′ 14″
Decimal:
58.8800, 14.9040

The heart of Sweden
Normalstorlek
Stor text
Utskriftsversion

Fiske

Man kan inte beskriva området Askersund-Norra Vättern utan att ge stort utrymme åt vatten. Vättern i sig, med sin unika sötvattensskärgård, är nästan skäl nog. Lägg därtill alla underbara småsjöar runt om i skogarna.

Vättern är ett av Sveriges mest unika fiskeområden, med 31 fiskarter, ett siktdjup på 17 meter och i världsklass med sin röding, insjölax och gädda!

Snabba regler kring fisket i Vättern inkl. Alsen
Fritt fiske med handredskap (metspö, haspel- och spinnspö, pimpel o dyl). Ej tillåtet att ro med drag efter båten eller att ha mer än 4 fiskespön/båt i Alsen. Då krävs fiskekort.

För trolling i Alsen krävs fiskekort.


Bigcatch


www.bigcatch.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Bigcatch erbjuder fiske med guide på bl.a Vättern. I priset ingår guide, fullt utrustad båt, flytoverall samt försäkring.

Pris för en dag: 4000 kr

Kontaktpersoner:
Kristian Keskitalo
kristian@bigcatch.se
+46 70 331 64 40

Göran Roberts
goran@bigcatch.se
+46 70 663 20 01

Jussi Väänänen
jussi@bigcatch.se
+358 400 674 808

Stefan Källström
stefan@bigcatch.se
+46 707 35 53 06


MJ Fiske


Rosendal Aspabruk
69693 Aspabruk
Telefon:
E-post:
Hemsidalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Erbjuder kräftfiske i Norra Vätterns skärgård, försäljning av kräftor, uthyrning av båt, icekart på Vättern och stugor vid Vättern.


Kräftfiske med guide i Vättern


För bokning kontakta:
Pelle Führ 070-510 95 61

Kräftfiskecamp i militärtält på udde i Dösundet. Guiden håller med burar, bete och båtar. Ni behåller givetvis de kräftor ni fångar.

Möjlighet att beställa tre rätters middag finns.


Vättern Trolling Charter

Heldagsfiske 1750:-/pers I paketet ingår: c:a 8 timmars fiske med toppenutrustning, båt och flytoverallerHalvdagsfiske 1000:-/pers I paketet ingår c:a 4 timmars fiske med toppenutrustning, båt och flytoverallerPresentkort finns att köpa för ett verkligt fiskeminne.

FÖRSÄKRING: Varje enskild kund ansvarar för att själva inneha rätt försäkring. Företaget innehar försäkringar för båt och redskap

http://www.trollingcharter.se/länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster


Ekosafari

Bärplockning med guide och fika
Antal upp till 12 st
Tid augusti september
Tidsåtgång 1-4 timmar
Pris upp till 6 deltagare 1500 därefter 150 kr per persson.

Viltsafari
Antal 3- 8 övrigt på offert
Tid helaåret.
Tidsåtgång 3-4 timmar
Pris 900 kr per persson min 3 st

Lerduveskytte
Antal: 4-100 personer
Tid: hela året
Tidsåtgång: 8-15 min per deltagare mellan 6-10 per instruktöroch grupp
Pris upp till 6 st 1500 kr och 10 skott per persson därefter 150 kr per person.

Yxskastning
Antal: 6 till 100
tid: Hela året
Tidsåtgång: 10 min per person
Pris upp til 6 st 1500 kr därefter 150 kr per person

Revolverskytte
Antalt: max 10 st
Årstid: Hela året.
Tid 10 min per persson
Pis 1500 kr upp till 6 st därefter 150 kr per persson ink 12 skott

http://ekosafari.se/länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster


Hökensås Sportfiske - Fiske i Tiveden


www.hokensas.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
fiska@hokensas.se

Hökensås Sportfiske AB  
Tel: 0502-230 00

Tiveden är ett av södra Skandinaviens riktiga vildmarksområden och historiskt sett gränslandet mellan de forna Svea och Göta folkstammarna. Tiveden är saga och mystik och i detta område har Hökensås Sportfiske åtta sjöar att erbjuda sportfiske till sina gäster. Sjöarna i området är fördelade på två områden. I den norra delen ligger de tre sjöarna Sörgårds Bergsjö, Nödre- och Mellre Fisklösen. Dessa vatten ligger mellan Vitsand vid Stora Trehörningen och Tivedstorp i Askersund kommun.

Kroksjön är vår hyrsjö i Tiveden och lämpar sig alldeles utmärkt för sällskap eller företag som vill hyra en sjö för egna aktiviteter. Det finns ett stort bord med tak och grillplats.

Lagom för upp till 35-40 personer. Kroksjön kostar 5 250:- och inkluderar 35 kilo utsatt fisk.
Välkomna till Tiveden!


Tiveden Flyfish


www.tivedenflyfish.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
info@tivedenflyfish.se

Kontakt:
Andreas: 073-574 71 74
Petter: 070-339 14 24

I Karlsborg med omnejd hittar ni Tiveden flyfish, 2,5h från Göteborg, 3,5h från Stockholm, 4h från Malmö och 4.5h från Oslo.

Vi erbjuder flugfiske på vilda och semivilda bestånd, vilket innebär att fisken följer naturens gilla gång. I våra vackra skogssjöar i Tiveden fiskar du på vild brunöring, vild bäckröding och fin regnbåge. Vi håller dessutom flugfiskekurser, guidar samt tillhandahåller kräftfiske i norra vätterns skärgård.

Söker du det där fridfulla flugfisket i en härlig miljö finns förutsättningarna hos oss, resten är upp till dig...

Kurser och event


Nybörjarkurs i flugfiskelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Företagsfiskelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Boka din egen fiskeguide!


För mer info, priser och bokning kontakta:

Mattias Matson
+ 46 70-726 36 83

Sidansvarig Malin Wistrand - sidan ändrad 2013-03-25