Kräftor från Vättern omfattas nu av kostrekommendationen för fisk

Under sommaren 2024 togs prover på kräftor från tolv platser i Vättern för att undersöka halterna av miljögiftet PFAS. Efter samråd med Livsmedelsverket har länsstyrelserna runt Vättern valt att inkludera kräftor i de befintliga kostrekommendationerna för fisk från sjön.

Analyserna visar att PFAS-halterna i kräftor är förhöjda i många av proverna, men generellt är halterna betydligt lägre än i fisk.

Kostrekommendation för att begränsa intaget av PFAS från fisk och kräftor från Vättern

  • Högst 2–3 gånger per år för barn, ungdomar, gravida, ammande kvinnor och den som vill bli gravid i framtiden.
  • Högst 12 gånger per år för övriga.

De nya kostrekommendationerna är tillfälliga och gäller fram till att den europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (EFSA) presenterar sin risk- och nyttovärdering av fisk. Nya kostrekommendationer för Vätterns fisk och kräftor kan då bli aktuella.