Simskola och märkestagning sommaren 2025

Att kunna simma möjliggör att man kan ta del av glädje, gemenskap och aktiviteter i och kring vatten. Nu kan du anmäla ditt barn till avgiftsfri simskola och märkestagning.

Under vecka 27 och 28 blir det simskola och märkestagning på tre platser i Askersunds kommun:

  • Askersund (Hagabadet)
  • Svinnersta (Veen)
  • Zinkgruvan (Viksjön)

Anmälan görs senast den 15 juni via länken nedan och är bindande. När anmälningstiden har gått ut och fördelningen är klar skickas en bekräftelse där tiden också är angiven.

Deltagare i simskola/märkestagning ska vara folkbokförda i Askersunds kommun. Antalet platser är begränsat. Simmärken finns att köpa på plats för den som önskar.

Simskolan och märkestagningen arrangeras av Askersunds kommun i samarbete med Boliden Zinkgruvan.

  • Simskolan är lärarledd och målet är att lära barnet att simma. Lektionstiden är cirka 30 minuter per dag alla vardagar under vecka 27 och 28. Gäller från det år som barnet fyller 6 år för barn som inte kan simma 25 meter.
  • Märkestagningen riktar sig till de barn och ungdomar som kan simma 25 meter och vill ta simmärken. Lektionstiden är cirka 40 minuter per dag alla vardagar under vecka 27 och 28.

Har du frågor? Kontakta fritidsutvecklare Malin Olsson på e-post: malin.olsson@askersund.se
eller telefon: 0583-810 96.