Modiga samtal med Essity på näringslivsfrukost

Den här veckan pågår Lakeside Pride i Askersunds kommun och en av de första aktiviteterna var företaget Essitys näringslivsfrukost i Kulturhuset Sjöängens restaurang på onsdagsmorgonen. Temat var ”Att prata om pronomen - skapa en välkomnande och respektfull arbetsplats”.

Essity är ett världsomspännande företag med totalt 36 000 anställda, ett hundratal av dem på anläggningen i Askersund. I fyra år har företaget arbetat med initiativet ”Courageous Conversations”, ett sätt arbeta med inkludering på arbetsplatsen utifrån en rad olika perspektiv. Totalt har nära 7 000 av de anställda på företaget deltagit i Courageous Conversations sedan starten. Ett 70-tal anställda har agerat handledare och en av dem, Melanie Parmeter, berättade om initiativet på näringslivsfrukosten.

Lakeside Pride pågår hela veckan och fortsätter på torsdagskvällen med humorföreställningen Bög in box på Kulturhuset Sjöängen. På fredagen visar Folkets hus den nyproducerade filmen Snövit och på lördag den 24 maj kulminerar Lakeside Pride med familjedag på hamntorget, Prideparad och familjeskattjakt, innan veckan avslutas med gudstjänst på temat Pride i Askersunds landskyrka på söndagen.