Nyfiken på hur det är att vara röstmottagare? Möt två som vet!
Den 13 september är det val till kommun, riksdag och region i Sverige. En av grundbultarna i ett demokratiskt val är röstmottagarna, som bemannar alla landets vallokaler. Vill du veta mer om hur det är att jobba under ett val? Vi har frågat två röstmottagare i Askersunds kommun.
Katarina Karlsson gjorde sin första insats som röstmottagare på 1980-talet och har fortsatt med uppdraget ända sedan dess.
– Jag tycker att det är roligt och socialt, vi är en sammansvetsad grupp som arbetar i mitt distrikt där många har varit med länge. Det är också intressant att få en inblick i hur vårt demokratiska system fungerar, man lär sig mycket, säger Katarina.
Hennes distrikt är Klockarbacken-Olshammar. För Heléne Albrektsson, som bemannar Åsbros valdistrikt, blir höstens val det tredje som röstmottagare.
– Jag blev uppringd av distriktets ordförande som undrade om jag var intresserad och både jag och min man tackade ja. Det här är ju en viktig del i att upprätthålla vår demokrati, så det är en både ansvarsfull och hedrande uppgift, säger Heléne.
Alla över 18 år kan bli röstmottagare
Både Heléne och Katarina jobbar eller har jobbat inom Askersunds kommun, men det är inget krav för att bli röstmottagare.
– Inte alls, alla som har fyllt 18 år kan bli röstmottagare. Sedan är det väl bra om man har lite ordningssinne och gillar att möta människor. Alla röstmottagare får gå en utbildning innan. Tiden för utbildningen (en kväll) samt själva valdagen är den tid man lägger ned som röstmottagare, säger Katarina.
– Valdagen delar vi i vårt distriktupp oss på två pass bland röstmottagarna, sedan samlas alla efter lokalen stängt för att räkna rösterna. Man är heller aldrig ensam i vallokalen, det finns alltid någon man kan fråga eller få hjälp av. Dessutom kan man alltid ringa till kommunens valkansli om det är något man är osäker på, säger Heléne.
Alla röstmottagare får ett arvode för den tid man lägger ner.
Vill du också bli röstmottagare? Välkommen att lämna din intresseanmälan! Det kan du göra via e-tjänsten:
Du kan även anmäla ditt intresse till via e-post till: valnamnden@askersund.se
Du kan ockå anmäla intresse via post till:
Askersunds kommun
Valnämnden
696 82 Askersund
Fler nyheter
-
Förebyggande stöd och ökad trygghet – därför är anhörigrådgivningen viktig
-
Kommunens visionsarbete drar igång – nu formar vi framtidens Askersund tillsammans
-
Är du markägare eller har tillgång till ängs- eller betesmark? Nu finns bidrag att söka
-
Från första samtalet till rätt insats – så arbetar handläggarna inom vård och omsorg