Andra året för gymnasiemässa för anpassad grundskola

Tidigare i oktober hölls en gymnasiemässa på Sjöängen i Askersund för elever i anpassad grundskola. På mässan berättade elever och personal från flera gymnasieskolor om sina utbildningar.

Det är andra året i rad som en mässa arrangeras för elever som går på den anpassade grundskolan Knopen på Sjöängsskolan.

– Det var väldigt uppskattat förra året av våra elever på Knopen, framförallt möjligheten för elever att möta elever. Flera av dem som är här och berättar om sina utbildningar var med på mässan förra året och går nu Hälsa, vård och omsorg på Alléskolan, säger Anneli Hagel, studie- och yrkesvägledare på Sjöängsskolan.

Utöver Alléskolan fanns även friskolan LIA i Örebro och Naturbruksgymnasiet Sötåsen i Töreboda på plats och berättade om sina utbildningar. Samtliga elever på Knopen i årskurserna 7-9 var inbjudna till mässan.

– Det är bra att även de som inte ska välja just i år får möjlighet att se vilka utbildningar som finns att välja bland. Det är viktigt att vi visar våra elever på anpassad grundskola vilka utbildningar som är tillgängliga för dem, så att de inte bygger upp orealistiska förväntningar, säger Anneli Hagel.

Eleverna på Knopen hade förberett frågor att ställa till eleverna från de deltagande skolorna. Lite senare under dagen hade dessutom föräldrar till eleverna som går i nian på Knopen möjlighet att gå runt på mässan.